Wi-Fi terenske meritve

Profesionalne meritve in
optimizacija WLAN omrežja

Wi-Fi Site Survey

Wi-Fi terenske meritve

Ključ do zanesljive
brezžične povezljivosti

Številni upravitelji brezžičnih Wi-Fi omrežij se soočate s težavami, kot so nezadostna pokritost, nizke prenosne hitrosti in nenadzorovana nihanja signala. Glavni razlog za slabo delovanje je velika kompleksnost standarda 802.11. Na delovanje brezžičnega omrežja ne vpliva zgolj pravilna izbira strojne opreme, temveč predvsem njena natančna postavitev in optimizirana konfiguracija na sami lokaciji.
Kako zagotoviti optimalno delovanje Wi-Fi omrežja? Odgovor je jasen – profesionalne terenske meritve (Wireless Site Survey) so ključne za optimizacijo obstoječih brezžičnih omrežij in načrtovanje novih WLAN postavitev.

Popolno Wi-Fi omrežje

WLAN site survey

Zakaj so terenske meritve
tako pomembne?

V podjetju Telos d.o.o. imamo bogate 10+ letne izkušnje s postavitvitvami in optimizacijo profesionalnih Wi-Fi sistemov. Naše brezžične rešitve uspešno delujejo v številnih hotelih, podjetjih, proizvodnji in skladiščih ter organizacijah. Primeri iz prakse kažejo, da lahko le profesionalne terenske meritve in pametno načrtovanje zagotovijo optimalno število, razporeditev in konfiguracijo brezžičnih Wi-Fi dostopnih točk (DT). Na ta način pridobimo zanesljivo in zmogljivo brezžično Wi-Fi omrežje, prilagojeno potrebam uporabnikov.

Z izvedbo terenskih meritev WLAN omrežja lahko:

  • Zmanjšamo število potrebnih dostopnih točk tudi do 50%.
  • Zagotovimo stabilno pokritost s signalom brez mrtvih con.
  • Odpravimo motnje, ki jih povzročajo druge brezžične naprave.
  • Izboljšamo zmogljivost omrežja in uporabniško izkušnjo.
  • Preprečimo težave z zmogljivostjo v okoljih z visoko gostoto naprav.
  • Optimiziramo stroške investicije in zmanjšamo porabo energije.
Heat Map za popolno brezžično Wi-Fi omrežje

Kako potekajo terenske meritve WLAN omrežja?

Terenske meritve WLAN omrežja so ključen korak pri zagotavljanju optimalne brezžične povezljivosti. Proces vključuje tri faze, ki zagotavljajo natančno pripravo in analizo, izvedbo ter pripravo poročila in priporočil.

Prvi korak
Priprava in načrtovanje meritev
  • Analiza zahtev naročnika – določitev potreb, pričakovanj in posebnosti omrežja (število uporabnikov, tip naprav, zahtevana pasovna širina).
  • Pregled tlorisa objekta – analiza okolja, ki vključuje arhitekturne načrte in morebitne fizične ovire, kot so betonske stene, kovinske konstrukcije in steklene pregrade.
  • Identifikacijo morebitnih virov motenj – določitev obstoječih brezžičnih signalov in drugih naprav, ki bi lahko vplivale na delovanje Wi-Fi omrežja.
Drugi korak

Izvedba terenskih meritev – site survey

Z meritvami na sami lokaciji zberemo podatke o trenutnem stanju Wi-Fi signala v prostorih. Pri teh meritvah analiziramo:

  • Jakost signala (RSSI) na različnih lokacijah
  • Pokritost omrežja in prisotnost mrtvih con
  • Razporeditev kanalov in motnje iz drugih Wi-Fi omrežij ter naprav
  • Prenosne hitrosti (download/upload)
  • Latenco in odzivnost omrežja
  • Paketno izgubo in stabilnost povezav
  • Prepustnost omrežja pri različnih obremenitvah
Tretji korak

Analiza podatkov in priprava poročila

  • Heat Map (toplotni zemljevid pokritosti WiFi signala) – vizualni prikaz moči signala v prostorih.
  • Priporočila za optimalno postavitev dostopnih točk – določitev najboljših lokacij za namestitev Wi-Fi opreme.
  • Predlog izboljšav – spremembe konfiguracije, optimizacija kanalov, zmanjšanje motenj.
  • Simulacija pokritosti – napoved obnašanja omrežja po montaži oz. izvedenih izboljšavah.

Profesionalna testna oprema Strojne in programske rešitve

Pri meritvah uporabljamo najsodobnejšo strojno in programsko opremo. Tako lahko zagotavimo natančne WLAN meritve, ki omogočajo boljše načrtovanje in optimizacijo omrežja v različnih okoljih, od pisarniških prostorov do velikih industrijskih objektov.

Ekahau survey

Ekahau Survey

Ekahau Survey je sofisticirana programska oprema, ki jo uporabljamo za meritve velikega nabora dejavnikov znotraj brezžičnega spektra. Predstavlja naše osnovno orodje pri terenskih meritvah in načrtovanju WLAN omrežij. Program omogoča grafični prikaz pridobljenih rezultatov v t.i. heat mape, ki jih uporabimo za optimalno postavitev DT in/ali preverbo stanja omrežja. Orodje hitro pokaže vroče in hladne točke pokritosti ter morebitne težave na omrežju.

Ekahau Spectrum analyzer

Ekahau Spectrum analyzer

V brezžičnem frekvenčnem spektru, operira tudi kopica ostalih naprav – brezžični telefoni, detektorji premikanja, video kamere itd. Te povzročajo motnje (interference) in s tem bistveno poslabšajo delovanje Wi-Fi omrežja. Za zanesljivo delovanje je ključnega pomena možnost, da te motnje zaznamo in se jim izognemo. V ta namen pri meritvah uporabljamo profesionalni spektralni analizator Ekahau Spectrum Analyzer. Predstavitev Ekahau: www.ekahau.com

EYE PA

Metagyk Eye P.A.

Programsko opremo Metageek Eye P.A. uporabljamo za L2 analizo omrežja. Predstavlja odličen pripomoček predvsem pri meritvah obstoječega omrežja, ki ne deluje dobro (nestabilne povezave, izpadanje klientov in splošno počasno delovanje). Programska oprema omogoča grafični prikaz paketov, ki se pretakajo med brezžičnimi odjemalci in tako izredno olajša iskanje in odpravljanje težav, ki jih povzročajo sosednje dostopne točke in brezžični klienti.

Wi-Fi terenske meritve

Splošna bolnišnica

Vzorčno poročilo

Na osnovi terenskih meritev izvedenih v eni od Slovenskih splošnih bolnišnic, smo pripravili vzorčno 30 stransko poročilo iz meritev, ki vsebuje tudi idejno rešitev za postavitev WLAN omrežja. Vzorec z natančnimi opisi in izrisi postavitev (heath mapi) potencijalnim naročnikom meritev zelo nazorno prikaže kako izgleda naše poročilo.

Vzorćno poročilo Meritve WLAN omrežja